Málna támrendszer kialakítása

 Málna támrendszer kialakítás:



Már több mint 4 éve van málnásunk, most jött el az az idő amikor mondtam Szabinak, hogy készítsünk neki támrendszert. Ez a karós módszer nemigazán vált be az évek során. A karó nem volt megfelelően hosszú, volt, hogy kitört, vagy arrébb kellett leütni, mert épp ott kipusztult egy tő...stb.  Igazából befektetnünk sem kellett annyit, mert a Tanyáról hoztuk az oszlopokat, anno amikor terepet rendeztünk, a huzalokat megkellett venni illetve egy asztalosműhelyben meg mindig akad valami lehullott faanyag, léc,de igazából saját anyagból dolgoztunk.

Amihez szükséged lesz egy támrendszer kialakításához:

- Cölöp /oszlop, ami lehet fából (akác) vagy betonoszlop vagy vasoszlop: árba az akácoszlop eddig a legolcsóbb;

- dróthuzal;

- lécdarabok (elhagyható);

- szerszámok- legfőképp ásó, csipőfogó. 

Vegül kellő fizikum, egy férfi a háznál, persze Mi csajok is megoldanánk, mert mit nem 😉 de jól jön egy férfierő.

Célszerű, olyan oszlopokat vásárolni ami már le van kérgezve, ezáltal megakadályozhatjuk, hogy a  "kártevők" bejussanak a kéreg alá, ezzel is javítjuk az időtállóságát a fának illetve még pörzsölővel is megégethetjük kb. 60 cm magasságban (ami a földbe kerül).


Elrendezés/kialakítás:

Az oszlopainkat egymástól 4-5 m-re helyezzük le a földbe, kb. 50 cm mélyen. A sortávolság lehet 1-1,2 m, mi 1,5 m-re tettük egymástól a kezelhetőség könnyítése szempontjából.


1) Ha van otthon lécdarabjaink, vagy valami más amit az oszlophoz tudunk rögzíteni a drótok kihúzásához (ha nincs az se baj erre is kitérek). A lécdarabokat 2 vagy 3 pontban, egymástól azonos távolságban felfúrjuk az oszlopra. A léc 2 végére lyukat fúrunk, ahova a huzalt fűzzük, rögzítjük. Próbáljuk, jó feszesen kihúzni az oszlopok között a huzalt.

Ha kész egy sor máris bújtathatjuk, hajthatjuk a málnát a huzalpárok közé, kötözhetjük is a vesszőket.


2) ...Ha nincs lécdarab:

Szeretnénk bújtatni a málnát, akkor használjuk ki az oszlopunk vastagságát. 2 huzalszálat össze"kötve", kihúzhatjuk párhuzamosan a drótot (lsd.: rajz). 


3) Nem akarunk dupla huzalszállal dolgozni. Egy szálat erősítünk az oszlophoz és kihúzzuk. Ebben az esetben a málnavesszőket kötni kell a dróthoz, célszerűbb a 2 huzalos módszer!


Én még odakötözgettem a málnavesszőket egy ide-egy oda elrendezéssel, hogy ne csak az egyik oldalt terheljem. 

A kéthuzalos módszer azért is praktikus, mert amikor tavasszal, nyár elején fejődnek a fiatal vesszők könnyen betudjuk bújtatni őket a huzalok közé, ha épp nincs kedvünk, időnk a kötözgetésre.

A video, ahogy készült😉💪

 



 









Megjegyzések

Népszerű bejegyzések