Málna ültetése, különleges fajták bemutatása
Általános tudnivalók a málna ültetéséhez:
Ültetés során egészséges málnavesszőket válasszunk. Ültetési ideje ősszel (tartós fagyokig ültethető), lehet tavasszal is ekkor locsoljuk rendszeresen. Ültetési mélység 50 cm legyen, lehetőleg a gödör alját trágyázzuk be, (vagy komposzt) majd a föld és rá a málnatő, temessük és jól iszapoljuk be.
A tövek távolsága is minimum 50 cm legyen, a sortávolság 1-1,5 m. Mielőtt elültetnénk a málnatövünket 1-2 órára áztassuk be, hogy jól megszívja magát.
Támrendszer/kordon esetén ültethetjük a töveket sűrűbben ott kb. 8-10 tő kerülhet m-ként.
A továbbaikban 3 málnafajtát mutatnék be amit az internetről szedegettem össze. Ezek most ősszel ültetve lettek a kertemben, nemsok, mindegyikből 2 tövet vásároltam.
Fekete málna:
A fekete málna egy Észak - Amerikában őshonos fekete málna fajból származik.
Növekedése hasonlít a szederéhez, vesszői akár 4 m-sek is lehetnek. Hajtásai ha lehajlanak a földre, gyökeret ereszt. Kötözést, támrendszert igényel. Termésérés júniustól július végéig. Ültetési helyre nem túl igényes, ugyanazokon a helyeken jól érzi magát mint a hagyományos málna.
Metszése, a 2 éves, elszáradt vesszőket vágjuk ki, illetve egy hajtásválogatást/ritkítást végezzünk, ha szükséges .
A fekete málna jótékony, a szervezetünkre:
-jóval egészségesebb mint a piros változat, több magvat (->emésztés segítése) tartalmaz, magasabb a rost, szénhidrát és pektintartalma;
-gazdag antioxidásokban (egészség megőrzése: káros szabad gyökök, gyulladásos folyamatok, funkciózavar, degeneratív betegségek kialakulása ellen nyújt védelmet) , flavonoidokban és ásványi anyagokban;
-nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint ami az immunrendszerünk védelmében játszik szerepet;
-gyógynövényként baktériumölő hatása van;
-megköti a vasat->vérszegénység esetén fontos a fogyasztása;
-teaként fogyasztva a vércukorszintet tartja optimális szinten;
-rendszeres fogyasztása a húgyuti problémákra ajánlott;
-segíti a vérnyomás beállítását;
-ízületekre is kedvező hatással van;
-növényi főzetét ülőfürdőként is használhatjuk, aranyeres panaszok esetén;
-teáját öblögetéssel, gargalizálással fogíny,- szájnyálkahártyagyulladás esetén alakalmazhatjuk.
Lila málna: Glen coe
A málna és a szeder ízvilága keveredik ebben a gyümölcsben, nem is csoda mivel a fekete málna és a tüskétlen szeder keresztezéséből jött létre.
Termései nagyok, bogyója sötétlila, kékes színű, bőtermő fajta. Erős növekedésű, nagy hozamu. A termést augusztustól októberig szüretelhetjük. Betegségnek ellenáll, télálló.
Igen nagy mennyiségben tartalmaz az egészségre jó hatással bíró antociánt (bővebben itt olvashattok róla:
https://gyogyszernelkul.com/ertekes-flavonoidok-antocianok/).
Fertődi Aranyfürt:
Hazai nemesítésű fajta. Középerős növekedésű, jól sarjadzó, középkorai érésű, egyszertermő. Érési ideje június közepétől július közepéig, bogyója borostyánsárga színű. Erős málna íz jellemzi, magas cukortartalma van.
Idén ősszel ezeket a málnafajtákat telepítettem a kertben. Egy érdekességet figyeltem meg... észrevettem, hogy a kapott töveken fordítva, fejjel lefelé vannak a rügyek, ezért is néztem jól utánuk. Tehát a lila és fekete málna mivel mindkettőben a szeder tulajdonságai fellelhetőek ezért szaporítható bújtással.
Ezeket a töveket lehajtottam a földbe, hogy hátha így több rügyről is elindul a növény.
Készítettem egy videót is ezzel kapcsolatban.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése