Ribizli metszése, dugványozás

 Már 7 éve foglalkozom bogyós gyümölcsökkel. Amióta Szabival összeköltöztünk ránk maradt a #kert gondozása. Mindennek utána néztem ami épp érdekelt. A ribizli gondozása is közéjük tartozott. Ami épp aktuális utánaolvasok, ha postot is írok róla, tudjak válaszolni az esetleges kérdésekre!

 Felkészültnek kell legyek mint egy tanár a matek órán (mert Matematika-fizika tanár akartam lenni-a matek megvan 🙂)!

Tehát több éve gondozom, szaporítom a ribizlit is!

Mindenről beszámolok nektek, mint most a metszésről!


Röviden ahogy én csinálom!:Videó a metszésről

Minden évben tél végén tavasszal kell a ribizlit (bogyósokat) metszeni. Én csak a 3 évnél idősebb ágakat veszem ki, látszik is az ágon, hogy repedezett, lejön a felső réteg, illetve alig van rajta nyárs! Fontos, ha betegség kapta el az ágat azt is messétek ki és semmisítsétek meg.


Kimetszettem néhány tővesszőt is (1 éves, előző évben fejlődött ki), ami vékonyabb, satynyább volt. Egy két bokron végeztem el ezen kívül alakító metszést, ami azt jelenti, hogy a termőágakon a hosszabb termőnyársakat visszavágtam (kb 1/3-a a nyársnak), ezzel is elősegítve, hogy a bokor kifelé terjeszkedjen (szellős legyen) . Figyeljünk arra, hogy a levágott rész alatt a legfelső rügy kifelé nézzen és a metszlap alja pedig ellenkező oldalon. Erre azért kell figyelni, mert ahogy a nedvkeringés elindul a nedv ne a rügyre folyjon. 


A kivágott ágakon ha láttok dugványnak való nagyobb nyársat, ne vesszen el, tessék ledugni😄 legyen belőle egy szép bokor (dugvánnyal való szaporítás videóm már 2 is elérhető a csatonán Dugvánnyal szaporítás). 

A fehér, piros ribizli a 2,3 éves ágak alsó 2/3-ad részén hozza a termést. A fekete ribizli már az 1 éveseken és az ág teljes egészében.

A ribizli bokor felépítéséről, részeiről találtam egy szuper rajzot és egy blogbejegyzést is, ezt is csatolom (Felépítés, metszés).

Remélem tudtam segíteni! ☺️




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések